Ste povinný oznámiť zriadenie prevádzkarne a jej prevádzkový čas obci?

Ste povinný oznámiť zriadenie prevádzkarne a jej prevádzkový čas obci?
Kategórie: Podnikatelia, firmy, spoločnosti - Právny servis 24, Právny Servis 24
Dátum: 3. 2. 2017
Prečítané: 1961x


Viete aké sú vaše povinnosti pri zriaďovaní prevádzkárne? Nižšie v článku si povieme, čo prevádzkáreň je, ako a komu jej zriadenie ohlásiť a ďalšie tipy. 

Pojem prevádzkareň

Najskôr si vysvetlíme, čo sa myslí pod pojmom prevádzkareň. Živnostenský zákon prevádzkareň definuje ako priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

 

Je obec splnomocnená prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia ukladať povinnosť oznámiť zriadenie prevádzkarne?

Často sa v praxi stretávame s tým, že všeobecné záväzné nariadenia miest či obcí ukladajú podnikateľom povinnosť oznámiť zriadenie prevádzkarne a jej prevádzkový čas. Môže však obec takto jednostranne ukladať podnikateľom takúto povinnosť? Splnomocňuje ju na to zákon?

Predmetom úpravy práv a povinností jednotlivca, resp. kolektívu fyzických a právnických osôb prostredníctvom všeobecného záväzného nariadenia obce majú byť iba tie otázky a skutočnosti, ktoré neboli právne upravené zákonom a na ktorých úpravu konkrétny zákon samotnú obec splnomocňuje. Zákon o obecnom zriadení však v § 4 ods. 3 písm. i) Zákona o obecnom zriadení hovorí len o tom, že obec pri výkone samosprávy najmä plní úlohy na úseku ochrany spotrebiteľa 5d) a utvára podmienky na zásobovanie obce; určuje nariadením pravidlá času predaja v obchode, času prevádzky služieb a spravuje trhoviská. Zastupiteľstvo je teda oprávnené len určiť pravidlá času, nie je však oprávnené jednostranne ukladať oznamovaciu povinnosť o zriadení prevádzkarne či o prevádzkovom čase.

 

Záver?

Ukladanie povinnosti vo všeobecne záväznom nariadení oznamovať zriadenie prevádzkarne a jej prevádzkového času obci nemá oporu v žiadnom zákone. Zastupiteľstvo teda nie je oprávnené prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia ukladať podnikateľom takúto oznamovaciu povinnosť.





zpäť na úvodnú stranu blogu

Vyhľadávanie



Kategórie




Nenechajte si újsť žiaden článok. Sledujte nás i na Facebooku!


Praktické právne tipy na Váš e-mail



Štítky


Archív


Štatistiky

Článkov 31
Prečítané 147974

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
zavrieť